Eğitim

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

 İş sağlığı ve güvenliği, evet değerli okuyucularım bugün sizlere her bireyin çalıştığı ortamlarda ihtiyacı olan fakat bilgi yetersizliğinden dolayı pek ilgi ve alaka duyulmayan iş sağlığı ve güvenliğinden bahsetmek istiyorum.

Öncelikle tarihçesine bakılacak olursa Heredota kadar dayanmaktadır. Peki bu Herodot kimdir neyi savunur derseniz değerli okuyucularım bu kişi tarihte ilk kez çalışan kişilerin daha verimli daha uyumlu çalışmaları için yüksek enerjili besinler kullanması üzerinde durmuş bir şahsiyettir.

Bir diğer tarihçeleri incelediğimizde Hipokrat ile tanışıyoruz peki bu Hipokrat ne ile meşgul olmuş bakıldığında ilk kez kurşunun zehirli olduğundan bahsetmiştir daha sonra Nicander adında bir kişi çıkıyor ve Hipokrat’ın bu tezi üzerinde geliştirmeler ile ilgileniyor.

Evet değerli okuyucularım şu an bazı zorlu çalışılan ortamlarda maske takıldığını görüyoruz peki bu takılan maskenin ilk buluşunu hiç merak ettiniz mi hemen anlatıyorum Plini adında bir kişi çıkıyor ve diyor ki işçilerin çalışma ortamlarında ki tozlardan ve buna benzer maddelerden etkilendiği için başlarına Torba geçirmelerini öneriyor ve bu günümüze gelişerek maske olarak geliyor.

Daha sonra zaman geçtikçe Paracelsus isminde bir doktor iş hekimliği adında bir kitap çıkarıyor ve bu kitabın ismi ise “De morbis m etallicis”

Bunun üzerine Agricola adında bir bilim adamı “De re m etallica” isimli kitap yazıyor ve bu kitabında bahsettiği ve gerçekten önemli görülen olay ise maden ocaklarında tozu önlemek için maden ocaklarının havalandırılması gerektiğini savunuyor.

Evet belki sıkıldınız belki yarıda bıraktınız belki banane ya bundan dediniz fakat şunu unutmayın bilgi bu hayatta parayla alamayacağınız kadar önemlidir değerli okuyucularım.

Evet devam edelim burayı kaçırmayın bilimsel olarak iş sağlığı ve güvenliği konusunun ele alınması 17. Yüzyıla dayanmaktadır ve Bernardino Ramazzini tarafından gerçekleştirilmiştir. Düşünün bir kitap yazıyorsunuz ve tarihe adınız kazınıyor evet yazdığı “De morbis artificum diatriba” isimli kitabı ile iş sağlığının kurucusu olarak ilan edilmiştir ayrıca günümüzde kullanılan ergonomi kelimesi var duyuyorsunuzdur bu kelimenin baş yapıtıdır.

Diyeceksiniz ki okuyoruz okuyoruz da bu iş sağılığı ve güvenliği alanındaki oluşan gelişmeler nerelerde gerçekleşti hemen anlatalım ilk gelişmeler İtalya’da ortaya çıkmaya başlıyor ve İngiltere’de gelişimini tamamlıyor.

Evet özetlemek gerekirse bu makalemizde iş sağlığı ve güvenliğinin ortaya çıkışından iş sağlığı ve güvenliğine imza bırakmış şahsiyetlerden bahsettik bir sonraki makalem de daha detaylara ineceğim daha farklı pencerelerden bakacağız en önemlisi ülkemiz de bu konuda neler yaşanmış onlardan bahsedeceğim kendinize iyi bakın.

Etiketler

Bilgi Arsiv

Güncel Bilgi Arşivi, Güncel Haberler, Bilgi, Spor, Eğlence, Sağlık ve Eğitim bilgileri yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler